737 gösterim
33,50 viral puan

Avrupa Birliği Gazze'de Acil Ateşkes İstedi

Avrupa Birliği, Gazze'deki çatışmalara son verilmesi amacıyla tüm taraflara Kasım 2012 ateşkes anlaşması temelinde acil ateşkes çağrısı yaptı.
Gülten 26.07.2014 saat 00:45
 1. Avrupa Birliği (Ab), sivil ölümlerin tırmandığı Gazze'deki çatışmalara son verilmesi için acil ateşkes istedi.

  Avrupa Dış Eylem Servisi'nden (EEAS) yapılan açıklamada, bölgesel ortaklarca özellikle de Mısır tarafından ateşkes sağlama amacıyla yürütülen çabalardan memnuniyet duyulduğu belirtildi.

  ÇATIŞMALARDA 200 ÇOCUĞUN HAYATINI KAYBETMESİ KINANDI

  Açıklamada, Gazze'de sürekli tırmanan şiddetten ve 190'dan fazlası çocuklardan oluşan sivil ölümlerinin artmasından son derece endişe duyulduğu belirtilerek, Beyt Hanun'daki Birleşmiş Milletler okuluna sığınan 16 Filistinlinin ölümü başta olmak üzere sivil can kayıpları kınandı.
  Son gelişmelerin Gazze'de acil olarak insani koridorlar oluşturulmasının önemini gösterdiğinin vurgulandığı açıklamada, "Çatışma alanlarını terk etmek isteyen sivillerin bunu yapmasına izin verilmeli" denildi.

  İsrail'in askeri operasyonlarının orantılı ve uluslararası insani hukuka uygun olması gerektiğini vurgulayan Ab, Hamas ve diğer silahlı grupların İsrail'e yönelik ayrım gözetmeyen roket atışlarına yönelik kınamasını yineledi.

  Düşmanlıkların trajik tırmanışının Gazze'de statükonun sürdürülemez olduğunun ve bölgedeki insani ve sosyoekonomik durumun gecikmeksizin ele alınması gerektiğinin altını çizdiğini kaydeden Ab, Batı Şeria'daki durumdan da son derece endişe duyduğunu belirtti.

  ABD VE MISIR DA ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTI

  ABD ile Mısır ve büyük acıların yaşandığı Gazze'de sulhun olması için tüm taraflara 7 günlük ateşkes çağrısı yaptı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de 12 saatlik insani ateşkesin 24 saate çıkması gerektiğini belirtip "Ateşkes konusunda önemli adımlar attık ama daha çok yapacak işlerimiz var." dedi.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 1 gösterim
 • Toplam Seed: 22 gösterim
 • Toplam Direkt: 714 gösterim
 • Viral Puan: 33,50