786 gösterim
31,44 viral puan

İngiltere'de IŞİD alarmı

Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütü IŞİD, İngiltere'yi de alarma geçirdi. Ülkeden en az 500 kişinin IŞİD'e katıldığı belirlendi. Bu kişilerin ülkeye dönebileceği endişesi nedeniyle "terör tehdidi" seviyesi yükseltildi.
Gülten 30.08.2014 saat 15:35
 1. İngiltere IŞİD nedeniyle terör tehdidi seviyesini ''ikinci en yüksek'' seviyeye çıkardı.

  Irak ve Suriye'de savaşmak üzere terör örgütü IŞİD'e katılan 500 kişinin ülkeye dönmesinden endişe ediliyor.

  Konuyla ilgili açıklama yapan İngiltere Başbakanı David Cameron, "IŞİD'in İngiltere'nin güvenliğine şimdiye kadar bildikleri tüm tehditlerden daha büyük ve daha derin bir tehdit oluşturduğunu" söyledi.

  Cameron, İngiltere'de terör tehdidi seviyesinin "ciddi"den "çok ciddi"ye yükseltilmesinin ardından Başbakanlık'ta basın toplantısı düzenledi.

  İngiltere'nin daha önceden de terör tehditiyle karşı karşıya kaldığını anımsatan Cameron, "Suriye'ye ve muhtemel olarak Irak'a İngiltere'den en az 500 kişinin gitmiş olabileceğine inanıyoruz" dedi.

  IŞİD'in ülkesine yönelik oluşturduğu tehditin giderek büyüdüğüne dikkati çeken Cameron,

  Suriye'ye veya Irak'a giderek şiddet olaylarında yer almak isteyenlerin engellenmesi, pasaportlarına daha rahat el konulabilmesi için yeni önlemler alınacağına işaret etti.

  Cameron, "İngiltere halkının güvende olduğundan emin olmak için gerekli olan her şeyi, her zaman yapacağız. İngiltere dünyadaki en kaliteli ve etkili güvenlik ile istihbarat hizmetlerine sahip. Gerektiği yerde ve takdirde ivedilikle hareket edeceğiz. Halkımızın güvende tutulması için zaten birkaç önlem aldık. Şüphelilerin seyahat etmesini engelliyoruz ve pasaportlarına el koyuyoruz. Vatandaşlıktan mahrum ediyoruz. Hatta yurtdışında gerçekleştirilen tüm terörist eylemlerden dolayı kişiler hakkında dava açılması için yasal çalışmalar içerisindeyiz" diye konuştu.

  Yaşanan gelişmeler ve ihbarlar üzerine değiştirilen terör tehdidinin "düşük", "olası", "ciddi", "çok ciddi" ve "kritik" olmak üzere 5 seviyesi bulunuyor .

  "Çok ciddi" seviyesi, "büyük olasılıkla" saldırı düzenleneceği anlamına geliyor. İngiltere'de 7 Temmuz 2005'te metrolara ve otobüslere düzenlenen saldırıların ardından "çok ciddi"ye yükseltilen terör tehdidi seviyesi, 2011'de "ciddi"ye düşürülmüştü.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 10 gösterim
 • Toplam Seed: 25 gösterim
 • Toplam Direkt: 751 gösterim
 • Viral Puan: 31,44