655 gösterim
21,13 viral puan

'IŞİD'in 30 binden fazla militanı var'

IŞİD'e karşı stratejisini açıklayan ABD Başkanı Obama, Türkiye'nin desteğini de almak için Kerry'yi Ankara'ya gönderdi. ABD istihbarat örgütleri de, IŞİD'le ilgili bilgi toplamaya devam ediyor. CIA'ya göre, IŞİD'in 30 binden fazla militanı var.
Gülten 12.09.2014 saat 17:05
 1. Amerikan haber kanalı CNN, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'ın üst düzey yetkilisine dayandırdığı haberinde, Irak Şam İslam Devleti IŞİD örgütünün militan sayısını açıkladı.

  CIA'ya göre, IŞİD'in Irak ve Suriye'deki militan sayısı 20 bin ile 31 bin 500 arasında.

  CIA Sözcüsü Ryan Trapani, yeni istihbarat değerlendirmelerine göre IŞİD'in Irak ve Suriye'de 20 bin ile 31 bin 500 aktif militanı bulunuyor. Daha önceki tahminlerde bu sayı 10 bin olarak belirtiliyordu.
  'HALİFELİK İLANI GÜÇ KAZANDIRDI'
  IŞİD'in militan sayısıyla ilgili yeni tahminin Mayıs ile Ağustos ayları arasındaki istihbarat raporlarını temel aldığını belirten Trapani, ilginin nedenini şu sözlerle açıkladı: "Örgüt savaş alanlarında başarılar gösterdi. Halifelik ilanı sonrasında geçen Haziran'dan bu yana daha güçlü biçimde eleman toplamaya başladı."

  SURİYE'DE 15 BİN YABANCI MİLİTAN
  Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'ın raporuna göre, IŞİD'de 2 bin militan Batılı ülkelerden katıldı. Sadece Suriye'de 80 ülkeden 15 bin IŞİD militanı bulunuyor.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 2 gösterim
 • Toplam Seed: 31 gösterim
 • Toplam Direkt: 622 gösterim
 • Viral Puan: 21,13