804 gösterim
34,96 viral puan

Obama bütçede IŞİD ve Suriye için 3,5 milyar dolar ayırdı

ABD Başkanı Obama'nın Kongre'ye sunduğu 4 trilyon dolarlık bütçede, IŞİD ile mücadele ve Suriye’deki krize yanıt vermeye 3,5 milyar dolar ayrılıyor.
Gülten 05.02.2015 saat 23:31
 1. ABD Başkanı Obama, 2016 mali yılına ilişkin yaklaşık 4 trilyon dolarlık bütçeyi Kongre'ye sundu.
  Barack Obama’nın 2016 bütçesinde ABD Dışişleri Bakanlığı ile ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) için ayrılan bütçe ise toplamda 50.3 milyar dolar. Bu bütçenin 7 milyar doları Denizaşırı Olası Operasyonlar kalemi için öngörülüyor.
  Bütçede, IŞİD ile mücadele ve Suriye’deki krize yanıt vermeye 3,5 milyar dolar ayrılıyor. Bu bütçe, IŞİD ile mücadele çabaları, bölgesel partnerleri geliştirme, insani ihtiyaçları sağlama ve müzakere edilmiş bir siyasi geçişi sağlama koşullarını yükseltmek için Suriyeli ılımlı muhalifleri güçlendirme adımları için kullanılacak.
  Bu 3,5 milyar dolarlık dış yardım fonunun yanı sıra, bütçede, stratejik ortaklığı sürdürme ve Amerika’nın çıkarlarını artırma noktasında Irak ile diplomatik diyaloğu desteklemek için 1,1 milyar dolar kaynak sağlanacak.
  Diğer ülkelerle birlikte küresel ortak güvenlik sorumlulukları kapsamında uluslararası örgütler ve arabulucu misyonlar için ise 5,4 milyar dolar ayrılıyor.
  Rusya’nın Ukrayna’daki “agresif eylemleri ve baskısı”yla mücadele ve Ukrayna’yı desteklemek için, Ukrayna’nın IMF programında ilerleme sağlaması, reformları uygulaması ve diğer koşulları yerine getirmesi halinde, 275 milyon dolar ek kredi garantisi de dahil 1 milyar dolar kadar bütçe ortaya konuluyor.
  Bütçe ayrıca, Suriye Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Irak ile BM tarafından belirlenin en üst düzeydeki insani krizleri ele almak için 5,6 milyar dolar öngörüyor.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Toplam Seed: 23 gösterim
 • Toplam Direkt: 781 gösterim
 • Viral Puan: 34,96