747 gösterim
25,76 viral puan

Türk Büyükelçi'nin korumalarına saldırı: 1 şehit, 1 yaralı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Türk Büyükelçiliği'nin güvenlik aracına yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Hedefte NATO Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz'ın konvoyu vardı. Saldırıda 1 uzman çavuş şehit oldu, 1 uzman çavuş da yaralandı.
Gülten 26.02.2015 saat 21:59
 1. Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen bombalı saldırıda bir Türk askeri şehit oldu.
  Hedefte NATO Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz'ın konvoyu vardı.
  Saldırıda Uzman Çavuş Adem Şengül şehit oldu, Uzman Çavuş Ahmet Vasatlı ise yaralandı. Vasatlı'nın hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

  Afgan yetkililer, saldırı sonucu sivil bir Afgan'ın da yaşamını yitirdiğini açıkladı.

  Saldırıyı Taliban üstlendi. Taliban hedefin Türkler değil, Amerikalılar olduğunu açıkladı.
  Saldırıyla ilgili ilk resmi açıklama, Genelkurmay'dan geldi.

  Açıklamada, Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığından, NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz'a tahsisli koruma timinin aracına Kabil'de, Türkiye saati ile 05.45 sularında bomba yüklü araçla saldırıda bulunulduğu, bir TSK personelinin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı belirtildi.
  AFGAN SİVİL DE ÖLDÜ
  Saldırının hemen ardından Afganistan İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ise, "İntihar saldırısında Türk Büyükelçiliği’nin konvoyu hedef alındı" denildi. Afgan yetkililer saldırıda bir Afgan sivilin de yaşamını yitirdiğini açıkladı.
  Saldırı Türkiye, Almanya ve İran elçilikleri yakınlarında bir bölgede gerçekleşti. Bölgedeki binaların camları kırılırken, elçilikler de alarma geçti.
  Saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Ahmet Şengül'ün naaşı Kabil'de düzenlenecek askeri törenin ardından Türkiye'ye getirilecek.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 4 gösterim
 • Toplam Seed: 29 gösterim
 • Toplam Direkt: 714 gösterim
 • Viral Puan: 25,76