934 gösterim
5,77 viral puan

Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisine siber saldırı şüphesi

Elektrik kesintisine yönelik açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız "Operasyonel hata mı yoksa siber saldırı mı araştırılıyor" dedi.
Gülten 31.03.2015 saat 16:33
 1. Türkiye'nin büyük bir kısmını etkileyen elektrik kesintisine ilişkin bir açıklama da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan geldi.
  Gazetecilere açıklama yapan Yıldız'a Başbakan Davutoğlu'nun "Terör dahil her ihtimal araştırılıyor" açıklaması soruldu.
  Davutoğlu'nun açıklamayı bir soru üzerine yaptığını belirten Yıldız şunları söyledi:
  "Bir soru üzerine sayın başbakanımız bu cevabı vermiş bulunuyor. Bu az mı çok mu ihtimal bunu söyleyemem? Operasyonel hata mı yoksa siber saldırı mı takipteyiz.
  Bunların her birini anlık takip ediyoruz. Şu anda aslolan istemediğimiz durumdan hızlıca kurtulmak. Sebebi ile ilgili açıklama yapmak şu anda doğru olmaz."
  Şu anda Ankara'da TBMM'de dahil olmak üzere büyük bir kesime elektrik verilmeye başlandığını belirten Yıldız "Farklı sebepleri olabilir. Bizmi için önemli olan şebekeyi ayağa kaldırmak ve bütün illerimize elektrik vermek" diye konuştu. Yıldız arızanın meydana geldiği saat olarak açıklanan 10.36'nın arzın fazla talebin az olduğu bir dönem olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:
  "Enerji yetersizliği söz konusu değil. İletim hatlarından kaynaklanıyor olabilir. Nedenini arkadaşlarımla sıcağı sıcağına takip ediyorum. Bu kadar geniş bir alanda bir kesinti yaşanmamıştı. Çok uzun sürmemesini temenni ediyorum."

  2005 ve 2007 yıllarında Brezilya'da gerçekleşen elektrik kesintisi milyonlarca kişiyi etkilemişti. CBC isimli haber kanalı konuyla ilgili yaptığı araştırmanın ardından söz konusu kesintilerin siber saldırı sonucu yaşandığı iddia etmişti.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 5 gösterim
 • Toplam Seed: 162 gösterim
 • Toplam Direkt: 767 gösterim
 • Viral Puan: 5,77