1.274 gösterim
2,09 viral puan

Hamaney: Suudi Arabistan Müslümanlardan özür dilemeli

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Suudi Arabistan yönetiminin Mina'daki izdihamın sorumluluğunu kabul ederek, Müslümanlardan özür dilemesi gerektiğini söyledi. Mina'daki izdihamda 136 İranlı hacı öldü. 325'inden ise haber alınamıyor.
Gülten 27.09.2015 saat 13:59
 1. İran dini lideri Ali Hamaney, Tahran'daki ikametgahında İranlı din adamlarını kabul etti.

  Mina'daki izdiham hakkında Müslümanların zihninde bir çok soru oluştuğunu ifade eden Hamaney, "Suudi liderler suçu başkalarına yüklemek yerine İslam ümmetinden ve acılı ailelerden özür dileyerek sorumluluğu kabul etmeli ve bunun gereklerini de yerine getirmelidir" dedi.

  Suudi Arabistan yönetiminin sorumluluktan kaçmasının faydasız ve etkisiz olduğunu ifade eden Hamaney, "Olayda binden fazla Müslümanın hayatını kaybetmesi küçük bir mesele değil. Bu yüzden İslam dünyası bu sorunu düşünmelidir" ifadelerini kullandı.

  Olayın unutulmayacağını ve Müslüman halklar tarafından ciddiyetle takip edileceğini de belirten İran dini lideri Hamaney, "Bu büyük facianın sorumluluğu Suudi liderlerin omuzlarındadır. Suudiler başkalarını suçlamak yerine sorumluluğunu kabul etmeli ve İslam ümmetinden ve acılı ailelerden özür dilemeli" diye konuştu.

  136 İRANLI ÖLDÜ, 325'İ KAYIP

  Kurban Bayramı'nın ilk günü Mina'da yaşanan izdiham sonucunda 136 İranlı'nın da aralarında olduğu 769 kişi hayatını kaybetmiş, 934 kişi de yaralanmıştı.

  3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

  Dini lider Hamaney hadisenin ardından Suudi Arabistan yönetimini sorumlu tutarak, ülkede 3 gün yas ilan etmişti.

  İzdihamda 136 İranlı'nın hayatını kaybetmesi ve 103 yaralının yanı sıra 325 kişiden de haber alınamaması ülkede infiale yol açmış, ülkede cuma namazı sonrasında protesto gösterileri düzenlenmişti.

  SUUDİ BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE PROTESTO

  İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, bugün de Suudi Arabistan'ın Tahran'daki büyükelçiliği önünde üniversite öğrencileri tarafından düzenlenmesi planlanan gösteriye izin verilmemesi nedeniyle iptal edildiği belirtildi.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 2 gösterim
 • Toplam Seed: 611 gösterim
 • Toplam Direkt: 661 gösterim
 • Viral Puan: 2,09