1.164 gösterim
3,32 viral puan

Ankara'da tren garı kavşağında patlama

Ankara'da “Emek, barış, demokrasi” mitinginin yapılacağı tren garı kavşağında patlama meydana geldi. İçişleri Bakanlığı olayda 30 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Canlı bomba şüphesi üzerinde durulan patlamayı soruşturması için 5 savcı görevlendirildi.
Gülten 10.10.2015 saat 14:27
 1. Ankara'da gerçekleştirilen terör saldırısında 30 kişi hayatını kaybetti, 126 kişi de yaralandı.
  Edinilen bilgiye göre, saat 10.04'te, “Emek, barış, demokrasi” mitinginin toplanma yeri olan tren garı kavşağında iki ayrı patlama meydana geldi.
  Patlama sonrası olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi.
  İçişleri Bakanlığı, patlama sonucunda ilk belirlemelere göre 30 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 126 vatandaşın ise yaralandığını bildirdi. Yapılan ilk açıklamada ölü sayısı 20 olarak duyurulmuştu.
  Patlama nedeniyle tarihi tren garının da büyük hasar aldığı öğrenildi.

  GÖZALTILAR VAR
  Öte yandan patlamanın gerçekleştiği alanda zaman zaman gerginlik yaşanıyor. Vatandaşları güvenlik bölgesi dışına çıkarmaya çalışan polis bazı kişileri gözaltına aldı.
  CANLI BOMBA ŞÜPHESİ
  Patlamanın canlı bombadan kaynaklandığı ihtimali üzerinde bulunuyor.
  Olay yeri inceleme ekiplerinin, patlamanın meydana geldiği bölgedeki çalışmalarında sona yaklaşıldı. Cenazeler de çalışmalardan sonra olay yerinden kaldırılmaya başlandı.
  Öte yandan bölgede başka bir bomba olabileceği şüphesiyle bomba imha ekiplerince bir arama yapıldı.

  NUMUNE'DE YER KALMADI
  Patlamaların ardından Kızılay ve Sıhhiye'ye yollar kapatıldı, güvenlik önlemleri artırıldı. Patlamada yaralananların, Dışkapı, Numune, Gazi, İbn-i Sina, Hacattepe, Mustafa Kemal Atatürk Hastanelerine kaldırıldı.
  Durumu ağır olan hastalar için Gülhane Tıp Akademisi'nde görevli doktorlarında göreve çağırıldığı öğrenildi.
  KAN ANONSU YAPILIYOR
  Sağlık Bakanlığı kan ihtiyacı olmadığını söylemişti. Ancak 88 yaralının tedavisinin sürdüğü Numune hastanesinde sağlık görevlileri zaman zaman kan anonsu yapılıyor. Kızılay'dan hastanelere 400 ünite kan gönderildiği ayrıca, ihtiyaç olması durumunda 100 ünite daha gönderileceği belirtildi.
  ÇEVRE İLLERDEN HEKİMLER DEVREDE
  Olaya ilişkin bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bu yaralıların inşallah yaşama tutunmalarıyla ilgili dinamik bir şekilde çalışıyoruz, saat 10.15'ten itibaren. Tüm acillerdeki, hastanelerimizdeki, ameliyathanelerdeki tedbirleri aldık" dedi.

  Müezzinoğlu, Ankara'daki ekiplerin yanı sıra çevre illerden de genel cerrah, beyin cerrahi uzmanı, anestezi uzmanı ekiplerinin devreye girdiğine dikkati çekti.
  Yaralıların kaldırıldığı hastanelerden İbn-i Sina Hastanesi'nde yaralıların listesi acil servis önüne asıldı.

  BAKANLAR OLAY YERİNDE
  Öte yandan İçişleri Bakanı Selami Altınok ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu incelemelerde bulunmak üzere olay yerine gitti.

  ÖMER ÇELİK: BÜYÜK BİR PROVOKASYON
  Saldırıya ilişkin NTV canlı yayınına telefonla bağlanan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, saldırıyı provokasyon olarak nitelendirdi.
  "Bu kadar vatandaşımızın hayatını kaybettiği terör saldırısı bizi son derece üzdü. Bu terör saldırısını gerçekleştiren her kimse lanetliyoruz" diyen Çelik şunları kaydetti:
  "Teşkilatlarımıza programlarla ilgili gereken düzenlemelerin yapılması talimatını verdik. Bu saldırı son derece vahşi ve katliama yönelik bir eylemdir. Seçim öncesi böyle bir saldırının gerçekleşmesi son derece provokatif bir eylemdir. Saldırıya ilişkin incelemeler sürüyor. Henüz canlı bomba olup olmadığını doğrulayamıyoruz. Görgü tanıkları canlı bomba olarak ifade etti ama bunu söylemek için henüz erken. Önemli olan yaralı vatandaşlarımızın sağlıklarına kavuşmasını ve paniğin sona ermesini sağlamak. Olay Başbakanımız başkanlığında toplanan güvenlik zirvesinde detaylı olarak masaya yatırılacak."

  DAVUTOĞLU BİLGİ ALDI
  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da meydana gelen patlamayla ilgili İçişleri Bakanı Selami Altınok ile görüştü. Davutoğlu, aynı zamanda Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan da olayda hayatını kaybedenler ve yaralıların durumuyla ilgili bilgi aldı.
  LİDERLER PROGRAMLARINI İPTAL ETTİ
  Saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'daki programlarını iptal etti. Ayrıca Başbakan Davutoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş da seçim programlarını iptal etme kararı aldı.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 6 gösterim
 • Toplam Seed: 351 gösterim
 • Toplam Direkt: 807 gösterim
 • Viral Puan: 3,32