535 gösterim
5,40 viral puan

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, AK Parti'nin Kongreye Gitme Kararını Değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da, Eyüp Belediyesi Hizmet Binası ve Toplu Açılış Töreni'nde konuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, AK Parti'nin kongreye gitme kararını değerlendirdi.
Gülten 07.05.2016 saat 15:19
 1. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu kongrede aday olmayacağını açıkladığını anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:
  "Hem AK Parti'nin kongre kararının, tüzüğün 70. maddesi gereği Sayın Genel Başkan'ın, Başbakan'ın aldığı bu kararın ve aynı zamanda Sayın Başbakan'ın aday olmama kararının hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Öncelikle Sayın Başbakan'a yaklaşık 20 aydır başbakanlık sürecinde vermiş olduğu kıymetli hizmetler için şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Milletimiz bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan hiç kimseyi asla unutmaz. Sayın Başbakan'ın da hizmetleriyle milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olduğuna inanıyorum. Ben de huzurlarınızda daha önce başdanışmanım olarak, Dışişleri Bakanım olarak uzun yıllar birlikte çalıştığım, son 20 aydır da Başbakan olarak bu birlikteliği daha ileriye taşıdığımız Sayın Davutoğlu'na teşekkür ediyorum."

  ''BU TÜR MAKAMLAR BİR ÇEŞİT BAYRAK YARIŞIDIR''
  Bu tür makamların bir çeşit bayrak yarışı olduğunu vurgulayan Erdoğan, kendisinin de başbakanlık bayrağını Abdullah Gül'den devraldığını hatırlatarak, "Milletimin beni Cumhurbaşkanlığına seçmesinin ardından bu bayrağı Sayın Davutoğlu'na devrettik. Şimdi 22 Mayıs'taki kongrede seçilecek kişi, Sayın Davutoğlu'ndan bu bayrağı devralacak ve hizmet yarışı bu şekilde sürüp gidecek. Önemli olan, sorumluluk üstlendiğimiz dönemlerdeki çalışmalarımızla hem milletimizin hem de Rabbimizin huzurunda ibra olmamızdır. Bayrağımızı devralacak yeni arkadaşımıza da şimdiden başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

  ''NİYE RAHATSIZ OLUYORSUN?''

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, kırk yıllık dava arkadaşlarının içinde bulunduğu, kurucu genel başkanı olduğu, 12 yıla yakın süre başbakanlığını yürüttüğü bu partiyle ilgili gelişmeleri yakından takip etmesinin birilerini rahatsız ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

  "Niye rahatsız oluyorsun? Bundan daha doğal, daha tabii ne olabilir. Cumhurbaşkanı olmam demek, geçmişimle ve arkadaşlarımla tüm ilişkilerimi kesmem anlamına gelir mi Tam tersine ben bu kimliğimle Cumhurbaşkanlığına aday oldum ve milletimin yüzde 52'sinin teveccühüyle bu makama geldim. Her değişim beraberinde yeni bir heyecan, yeni bir dinamizm getirir. AK Parti genel başkanlığı ve başbakanlıkta yaşanan değişimin de ülkemiz için böyle hayırlı bir havaya vesile olacağına inanıyorum.

  YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ
  Erdoğan, bugünkü Türkiye'nin, dünün rotasız, hedefsiz, amaçsız Türkiyesi olmadığını, ülkenin önünde 2023 hedefleri gibi kapsamlı ve heyecan verici bir yol haritası bulunduğunu söyledi.

  Milletin doğrudan kendi oyuyla seçtiği Cumhurbaşkanı sayesinde, seçimler ve hükümetler gelip geçse de ülke yönetiminde herhangi bir boşluk olmadığını ve olmayacağını artık çok iyi bildiğini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

  "Esasen benim başkanlık sistemini gündeme getirmemin sebebi de budur. Milletimiz 2007 Anayasa değişikliği ile hukuki altyapısı hazırlanan, 10 Ağustos 2014 seçimiyle de fiili adımı atılan bu yeni dönemin faydasını görmüştür. Bilhassa 7 Haziran seçimleriyle 1 Kasım seçimleri arasındaki belirsizlik döneminin güçlü Cumhurbaşkanlığı sayesinde krize meydan verilmeden geçirilmesi milletimizin memnuniyetini daha da artırmıştır. Geldiğimiz noktadan geriye dönüş yoktur. Bunu artık herkes kabul etmelidir. Yeni anayasanın diğer ihtiyaçlarla birlikte milletimizin tercihi ve onayıyla girilen bu yeni yönetim tarzının kurumsallaştırılmasını da sağlayacak şekilde hazırlanacağına inanıyorum.

  Yeni anayasa meselesi Tayyip Erdoğan'ın şahsi meselesi değildir. Başkanlık sistemi konusu Tayyip Erdoğan'ın kişisel talebi değildir. Türkiye'nin bugüne kadar yaşadığı tecrübeler sonunda geldiği yer hem yeni anayasayı hem başkanlık sistemini acil bir ihtiyaç olarak önümüze çıkarmıştır. İşte Meclis Genel Kurulu'nda olanları görüyorsunuz değil mi Komisyonlarda olanları görüyorsunuz değil mi Ah kardeşlerim ah. Başkanlık sisteminin olduğu bir ülkede bunları göremezsiniz. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi'ni terörize etmeye çalışıyorlar. Ama bunlara milliyetperver, vatansever parlamenterler fırsat vermediler, fırsat vermeyecekler. Ben buna inanıyorum."

  Yeni anayasanın sadece bir kişiye, bir partiye, bir makama hizmet etmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, milletin tamamının anayasası olacağını, millete karşı sorumluluk hisseden herkesin bu sürece katılması gerektiğini kaydetti.

  Erdoğan, "Aynı şekilde başkalık sistemi bir kişiye veya bir defaya mahsus bir uygulama olmayacaktır. Nasıl parlamenter sistem tek partili olarak çeyrek asır, çok partili olarak da 70 yıl boyunca ülkeye damgasını vurmuşsa başkanlık sistemi de milletimiz yeni bir sisteme ihtiyaç duyana kadar aynı işlevi görecektir. Kardeşlerim, gençler başkanlık sistemi bize yeni değil, bizim için gelenekseldir geleneksel" diye konuştu.

  "TÜRKİYE'NİN BİRİNCİ BAŞKANI OLARAK GÖREVİNE BAŞLAYACAK"

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 64. hükümetin görev başında olduğunu, 22 Mayıs'tan sonra 65. hükümetin kurulacağını belirterek, şöyle devam etti:

  "Aynı şekilde şahsım 12. Cumhurbaşkanı olarak bu görevde bulunuyorum. Başkanlık sistemine geçtikten sonra milletimizin teveccühü ile bu göreve gelecek kişi; Türkiye'nin birinci başkanı olarak görevine başlayacak. Bu değişimden korkmaya gerek yok. Tam tersine herkesten bu değişime destek vermesini, katkı sağlamasını bekliyoruz. Meseleyi kişiselleştirenlerin ülke ve millete karşı sorumluluktan kaçtıklarını biliyoruz.''
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Toplam Seed: 99 gösterim
 • Toplam Direkt: 436 gösterim
 • Viral Puan: 5,40