780 gösterim
32,50 viral puan

ABD'li bankaya rekor ceza

ABD'nin büyük bankalarından Bank of America, 2008'deki mali krizde dağıttıkları konut kredilerinde yolsuzluk yapıldığı için Amerikan hükümetine yaklaşık 17 milyar dolar ceza ödeyecek.
Gülten 24.08.2014 saat 21:01
 1. ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamayla, Bank of America'nın, 16.65 milyar dolarlık rekor düzeydeki uzlaşma bedelini ödemeyi kabul ettiği duyuruldu.

  Anlaşmaya, bankanın CEO'su Brian Moynihan'ın Adalet Bakanı Eric Holder ile direk olarak görüşmesinin ardından varıldığı belirtildi.

  Adalet Bakanı Eric Holder, uzlaşma bedelinin tarihi bir rekor olduğunu belirterek, anlaşma şartlarına göre bankanın faaliyetlerinden etkilenen ev sahiplerine, müşterilere 7 milyar dolarlık ödeme yapacağını vurguladı. Bankanın anlaşma şartlarını Ağustos 2018'e kadar yerine getirmesi gerekiyor.

  Bank of America, küresel krize neden olan konut balonu sürecinde dağıttığı kredilerde yolsuzluk yaptığı iddiasıyla Adalet Bakanlığı tarafından soruşturmaya tabi tutulmuştu.

  Öte yandan, Citigroup'da bu yılın temmuz ayında 2008'deki mali krizde dağıttıkları konut kredilerinde yolsuzluk yapıldığı için Amerikan hükümetine 7 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etmişti. ABD'nin büyük bankalarından olan JPMorgan Chase de geçen yıl, küresel mali krizde ve öncesinde gayrimenkul kredilerindeki şüpheli işlemlerinden dolayı 13 milyar dolarlık rekor para cezasına çarptırılmıştı.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Toplam Seed: 24 gösterim
 • Toplam Direkt: 756 gösterim
 • Viral Puan: 32,50