1.503 gösterim
8,64 viral puan

Time'dan Türk gazeteciye büyük onur

Amerikan Time dergisi son 5 yıldır yılın en başarılı ajans haberleri foto muhabirini seçiyor.
Gülten 30.11.2014 saat 14:44
 1. Time dergisi 2014'te bu ödüle Fransız Haber Ajansı AFP için çalışan Türk foto muhabiri Bülent Kılıç'ı seçti. 35 yaşındaki Bülent Kılıç'ın bu ödüle layık görülmesinde Ukrayna Soma maden faciası ve Kobani'de çektiği fotoğraflar etkili oldu.

  Amerikan Time dergisine göre, Fransız Haber Ajansı AFP adına savaş ve kriz bölgelerinde çalışan Bülent Kılıç, 2014 yılının en başarılı foto muhabiri.

  Time dergisinin internet sitesinde Olivier Laurent imzasıyla yayınlanan makalede, Türk foto muhabiri Bülent Kılıç'ın niçin bu ödüle layık görüldüğü anlatıldı.

  Time editörü Olivier Laurent'e göre, 35 yaşındaki Bülent Kılıç'ın 2014'te bu ödüle layık görülmesinde Ukrayna'daki iç savaş Soma maden faciası ve Kobani'de IŞİD'le mücadele sırasında çektiği fotoğraflar etkili oldu.
  Bülent Kılıç'ı 2014 yılının en başarılı ajans haberleri fotoğrafçısı ilan eden Time dergisi, 35 yaşındaki Türk muhabirle bir röportaj yaptı.
  Bülent Kılıç, Ukrayna Soma, Berkin Elvan'ın cenazesi ve Kobani'de çektiği fotoğrafların hikayesini anlattı.Fransız Haber Ajansı AFP adına 2003 yılından bu yana fotoğraf çektiğini belirten Bülent Kılıç, Ukrayna'ya giderek fotoğraf çekme serüvenini şu sözlerle anlattı:
  "Ukrayna'da AB yanlısı gösteriler başlamıştı. Ocak ve Şubat döneminde bu ülkede çatışmalar gittikçe şiddetleniyordu. Kiev'de siyah dumanlar yükselirken ben, ailemle birlikte televizyonun başında izliyordum. Ancak oradan gelen fotoğraflar inanılmazdı. Paris'teki editörlerime hemen Ukrayna'ya gitmek istediğimi bildirdim."
  "Ben Ukrayna'ya vardığımda gösteriler üçüncü ayına giriyordu. Ancak hız kesmeden devam ediyordu. Ben Kiev'e vardığımda eylemlerin devam ettiği Bağımsızlık Meydanı savaş alanına dönüşmüştü. Hükümet yanlısı güvenlik güçleri, göstericilere ateş ediyordu."
  Ukrayna'da çektiği fotoğrafların şimdiye kadar yaptığı en iyi çalışmalardan biri olduğunu belirten Bülen Kılıç, "Göstericiler şarkı söyleyip, alkış tutarken onlarla birlikte olmak inanılmaz bir duyguydu" dedi.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 11 gösterim
 • Toplam Seed: 174 gösterim
 • Toplam Direkt: 1.318 gösterim
 • Viral Puan: 8,64

İlgili Haberler