757 gösterim
37,85 viral puan

Demirtaş: Ben Cumhurbaşkanı seçilirsem...

İzmir'de cemevi ziyaretinde konuşan Selahattin Demirtaş, hesap sorma sözü verdi ve "Cumhurbaşkanı olursam yapacağım ilk işlerden biri Alevi halkından devlet adına özür dilemek olacak" dedi.
Gülten 27.07.2014 saat 00:43
 1. HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Narlıdere Cemevi'ni ziyaretinde açıklamalarda bulundu.

  Birilerinin ısrarla hakaret etmek, tehdit etmek ve yok saymak için cümbüş evi dediği bir ibadethanede olduğunu belirterek, "Yani bin 400 yıldır Kerbela'dan bu yana susuz olan bir halkın kutsal mekanındayım. Benim için şereftir, onurdur" dedi.

  Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Aleviler için yapacaklarını da dile getiren Demirtaş, şöyle devam etti:
  "Eğer siz kazanırsanız ve sizin adınıza ben Çankaya'da olursam kesinlikle önce Maraş'ın, Sivas'ın, Çorum'un, Gazi'nin, Gezi'nin hesabı sorulacak. Cumhurbaşkanı olarak Cumhurbaşkanı olarak ilk yapacağım işlerden biri bu olacak. Bütün o kirli tezgahların ortaya çıkarılması için, arkasındaki tetikçilerin, dönemin başbakanlarının, genelkurmay başkanlarının, bakanlarının emniyet müdürlerinin hepsinin ortaya çıkarılması için cumhurbaşkanının ne yetkisi varsa sonuna kadar kullanacağım.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olursam yapacağım ilk işlerden biri Alevi halkından devlet adına özür dilemek olacak. Çünkü bu topraklarda devletin zulmünü görmüşse yapacağım ilk o halklardan devlet adına özür dilemek olacak. Ve ben Cumhurbaşkanı olursam birilerinin yaptığı gibi halklarımızın kutsal mekanlarıyla asla alay edilmesine müsaade etmeyeceğim. Cemevi ibadethanedir, yasal, anayasal statüye kavuşmalıdır. Bu kadar net olmalıdır. Bütün Alevi inanç merkezleri korunmalıdır. Hacı Bektaş türbesi de ibadete, ziyarete açılmalıdır. Sivas Madımak müze olmalıdır, hesabı sorulmalıdır."
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Toplam Seed: 20 gösterim
 • Toplam Direkt: 737 gösterim
 • Viral Puan: 37,85